Spiselige lerarter
Spiselige lerarter er varierede naturlige materialer, der er dannet gennem millioner af år ved forvitring af sten og mineraler, og som primært består af fine partikler som kaolinit, illit og montmorillonit. Disse lerarter er rige på mineraler som silica, aluminiumoxid, jern og calcium, og de varierer meget i farve, tekstur og smag – fra glatte, cremede hvidtoner til tætte, jordagtige røde og brune nuancer. Gennem menneskets historie har lerarter spillet en vigtig rolle ikke kun inden for keramik, medicin og byggeri, men også i geofagi – praksis med at indtage jord af ernæringsmæssige, medicinske eller kulturelle årsager. Mange kulturer verden over værdsætter spiselige lerarter for deres mineralindhold, deres evne til at afgifte kroppen og deres lindrende virkning på fordøjelsessystemet. Uanset om de indtages rå, ristede eller blandet i pastaer, forbinder de globale lerarter os dybt med jorden og fortsætter med at være en naturlig kilde til næring og tradition.
Filtre
Sort Bestsellere
-
UdsalgMysterieblandinger efter farve - spiselig ler 'held og lykke' fra regnbuen (spiselige lerslik til pica eller geofagi)
£4.50£2.99Mysterieblandinger efter farve - spiselig ler 'held og lykke' fra regnbuen (spiselige lerslik til pica eller geofagi)
£2.99£4.501 anmeldelser
-
UdsalgMysterieblandinger efter region – spisbar ler-’lykkepose’ fra hele verden (spiselige lerslik til pica eller geofagi)
£4.50£2.99Mysterieblandinger efter region – spisbar ler-’lykkepose’ fra hele verden (spiselige lerslik til pica eller geofagi)
£2.99£4.50 -
UdsalgTørfrugtler – Røgede, ristede klumper af indisk ler (Spiseligt ler til pica eller geofagi)
£3.59Tørfrugtler – Røgede, ristede klumper af indisk ler (Spiseligt ler til pica eller geofagi)
£3.592 anmeldelser
-
UdsolgtColombiansk Panela-ler – Terrón Panela - Viralt colombiansk ler fra TikTok og IG (Spiseligt ler til pica eller geofagi)
£3.99Colombiansk Panela-ler – Terrón Panela - Viralt colombiansk ler fra TikTok og IG (Spiseligt ler til pica eller geofagi)
£3.993 anmeldelser
-
Halvrøstet Nakumatt – Kompakte, mineralrige klumper af indisk ler (ler, der kan spises, ved pica eller geofagi)
£1.29Halvrøstet Nakumatt – Kompakte, mineralrige klumper af indisk ler (ler, der kan spises, ved pica eller geofagi)
£1.291 anmeldelser
-
UdsalgRød Nakumatt-ler – Jernholdige klumper af indisk ler (Ler, der kan spises, ved pica eller geofagi)
£12.50£1.29Rød Nakumatt-ler – Jernholdige klumper af indisk ler (Ler, der kan spises, ved pica eller geofagi)
£1.29£12.504 anmeldelser
-
Old Ferry Ember – Kraftig murstensrød Montana-ler (spiseligt ler til pica eller geofagi)
£0.99Old Ferry Ember – Kraftig murstensrød Montana-ler (spiseligt ler til pica eller geofagi)
£0.99 -
Montana-rødler – chokoladeagtig, jordagtig ler (spiseligt ler til pica eller geofagi)
£0.99Montana-rødler – chokoladeagtig, jordagtig ler (spiseligt ler til pica eller geofagi)
£0.99 -
Lyserød Nakumatt-ler – Bløde, cremede klumper af indisk ler (Ler, der kan indtages ved pica eller geofagi)
£5.99Lyserød Nakumatt-ler – Bløde, cremede klumper af indisk ler (Ler, der kan indtages ved pica eller geofagi)
£5.991 anmeldelser
-
Fuldt ristet Nakumatt-ler – hårde, røgfyldte klumper af indisk ler (ler til indtagelse ved pica eller geofagi)
£3.59Fuldt ristet Nakumatt-ler – hårde, røgfyldte klumper af indisk ler (ler til indtagelse ved pica eller geofagi)
£3.59 -
Blackhall Clay – Bløde, røgede stykker af indisk ler (spiseligt ler til pica eller geofagi)
£5.99Blackhall Clay – Bløde, røgede stykker af indisk ler (spiseligt ler til pica eller geofagi)
£5.991 anmeldelser
-
UdsalgShree Pots – Super sprøde, petrichor-rige indiske terrakottakrukker (spiselig terrakotta til pica eller geofagi)
£5.99Shree Pots – Super sprøde, petrichor-rige indiske terrakottakrukker (spiselig terrakotta til pica eller geofagi)
£5.99 -
Yellowstone – Petrolfarvet Montana-ler (spiseligt ler til pica eller geofagi)
£0.99Yellowstone – Petrolfarvet Montana-ler (spiseligt ler til pica eller geofagi)
£0.99 -
Jordbærler – sprøde cementagtige klumper af indisk ler (spiseligt ler til pica eller geofagi)
£3.59Jordbærler – sprøde cementagtige klumper af indisk ler (spiseligt ler til pica eller geofagi)
£3.592 anmeldelser
-
Montana Midnight – kulsort ler (spiseligt ler til pica eller geofagi)
£0.99Montana Midnight – kulsort ler (spiseligt ler til pica eller geofagi)
£0.99 -
Everest-ler – Fugtige, jordagtige klumper af indisk ler (Ler, der kan spises, ved pica eller geofagi)
£1.29Everest-ler – Fugtige, jordagtige klumper af indisk ler (Ler, der kan spises, ved pica eller geofagi)
£1.29 -
Assortiment af indiske lerkrukker i terrakotta (hele) – blandede kar (spiselig terrakotta til pica eller geofagi)
£7.99Assortiment af indiske lerkrukker i terrakotta (hele) – blandede kar (spiselig terrakotta til pica eller geofagi)
£7.99 -
UdsolgtKinesiske loessbarrer – Spiselig, næringsrig lerjord (Spiseligt ler til pica eller geofagi)
£0.99Kinesiske loessbarrer – Spiselig, næringsrig lerjord (Spiseligt ler til pica eller geofagi)
£0.99 -
UdsolgtPunjabi Ki Mitti-kiks – cremede, jordagtige indiske terrakotta-kiks (spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£2.99Punjabi Ki Mitti-kiks – cremede, jordagtige indiske terrakotta-kiks (spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£2.991 anmeldelser
-
UdsolgtBlå "Cambrian" ler (spiseligt ler til pica eller geofagi)
£2.59Blå "Cambrian" ler (spiseligt ler til pica eller geofagi)
£2.59 -
Klassisk Turkestan – Friske, naturlige, spiselige og sprøde klumper af kasakhisk ler/jord (Spiseligt ler til pica eller geofagi)
£2.59Klassisk Turkestan – Friske, naturlige, spiselige og sprøde klumper af kasakhisk ler/jord (Spiseligt ler til pica eller geofagi)
£2.59 -
Røget Nakumatt – ultrahårde stykker af røgfarvet indisk ler (spiseligt ler til pica eller geofagi)
£1.29Røget Nakumatt – ultrahårde stykker af røgfarvet indisk ler (spiseligt ler til pica eller geofagi)
£1.291 anmeldelser
-
Mandelmarmelade – Glatte, cementagtige klumper af indisk ler (Ler, der kan spises, ved pica eller geofagi)
£3.59Mandelmarmelade – Glatte, cementagtige klumper af indisk ler (Ler, der kan spises, ved pica eller geofagi)
£3.59 -
Elefantler – glatte, cementagtige klumper af indisk ler (spiseligt ler til pica eller geofagi)
£5.99Elefantler – glatte, cementagtige klumper af indisk ler (spiseligt ler til pica eller geofagi)
£5.99