Appelsiner
Vores orangefarvede ler er sprudlende af varme og liv og er en sand fryd for sanserne. I hjertet af dette udvalg ligger den klare terracotta-ler fra Mexico – kendt for sin livlige farve, sprøde tekstur og rene, solbagte smag. Det giver et tilfredsstillende knæk og en let ristet smag, der leder tankerne hen på tørre landskaber og urgammel jord.
Til sammenligning læner vores indiske orange ler sig mere mod dybe røde og brune nuancer, med rigere, mere jordnære smage og et tættere knæk – perfekt til dem, der længes efter en mere intens, jordnær oplevelse.
Uanset om du elsker den solrige klarhed fra mexicansk terracotta eller den robuste karakter fra indisk ler, tilbyder denne kollektion et spektrum af farver, teksturer og smage til enhver slags lyst.
Filtre
Sort Bestsellere
-
UdsalgMysterieblandinger efter farve - spiselig ler 'held og lykke' fra regnbuen (spiselige lerslik til pica eller geofagi)
£4.50£2.99Mysterieblandinger efter farve - spiselig ler 'held og lykke' fra regnbuen (spiselige lerslik til pica eller geofagi)
£2.99£4.501 anmeldelser
-
UdsalgMysterieblandinger efter region – spisbar ler-’lykkepose’ fra hele verden (spiselige lerslik til pica eller geofagi)
£4.50£2.99Mysterieblandinger efter region – spisbar ler-’lykkepose’ fra hele verden (spiselige lerslik til pica eller geofagi)
£2.99£4.50 -
UdsolgtColombiansk Panela-ler – Terrón Panela - Viralt colombiansk ler fra TikTok og IG (Spiseligt ler til pica eller geofagi)
£3.99Colombiansk Panela-ler – Terrón Panela - Viralt colombiansk ler fra TikTok og IG (Spiseligt ler til pica eller geofagi)
£3.993 anmeldelser
-
UdsalgTerracotta Tumbles – Blandede sprøde indiske terrakottachips (spiselig terrakotta til pica eller geofagi)
£4.99Terracotta Tumbles – Blandede sprøde indiske terrakottachips (spiselig terrakotta til pica eller geofagi)
£4.99 -
Lerpulvere og fint støv – indiske varianter (spiseligt lerpulver til pica eller geofagi)
£2.99Lerpulvere og fint støv – indiske varianter (spiseligt lerpulver til pica eller geofagi)
£2.99 -
Newbie ler-smagende potter (spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£3.99Newbie ler-smagende potter (spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£3.99 -
UdsalgSmå indiske terrakotta-glas – Spiselige, mudrede, jernrige kulhad-kopper (Spiselig terrakotta til pica eller geofagi)
£6.00£4.99Små indiske terrakotta-glas – Spiselige, mudrede, jernrige kulhad-kopper (Spiselig terrakotta til pica eller geofagi)
£4.99£6.00 -
UdsolgtRegnbue-ruller (spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£6.99Regnbue-ruller (spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£6.992 anmeldelser
-
UdsalgShree Pots – Super sprøde, petrichor-rige indiske terrakottakrukker (spiselig terrakotta til pica eller geofagi)
£5.99Shree Pots – Super sprøde, petrichor-rige indiske terrakottakrukker (spiselig terrakotta til pica eller geofagi)
£5.99 -
Tiny Tots – Jordfarvede indiske mini-terrakottakrukker (spiselig terrakotta til pica eller geofagi)
£5.99Tiny Tots – Jordfarvede indiske mini-terrakottakrukker (spiselig terrakotta til pica eller geofagi)
£5.99 -
Assortiment af indiske lerkrukker i terrakotta (hele) – blandede kar (spiselig terrakotta til pica eller geofagi)
£7.99Assortiment af indiske lerkrukker i terrakotta (hele) – blandede kar (spiselig terrakotta til pica eller geofagi)
£7.99 -
UdsolgtKaolin-ruller (spisbar ler til pica eller geofagi)
£5.99Kaolin-ruller (spisbar ler til pica eller geofagi)
£5.992 anmeldelser
-
"Alle-orange-gule" - Spiselige indiske jernrige ler-godbidder og isepageter - Eksklusivt hos ECUK (Spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£8.99"Alle-orange-gule" - Spiselige indiske jernrige ler-godbidder og isepageter - Eksklusivt hos ECUK (Spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£8.99 -
UdsolgtPunjabi Ki Mitti-kiks – cremede, jordagtige indiske terrakotta-kiks (spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£2.99Punjabi Ki Mitti-kiks – cremede, jordagtige indiske terrakotta-kiks (spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£2.991 anmeldelser
-
UdsolgtAll Indian Clay Erfaringsprøve – Blandet kollektion af indisk spiselig ler, inklusiv opbevaringsdåse (Prøvepakke med spiselig ler til pica eller geofagi)
£12.99All Indian Clay Erfaringsprøve – Blandet kollektion af indisk spiselig ler, inklusiv opbevaringsdåse (Prøvepakke med spiselig ler til pica eller geofagi)
£12.991 anmeldelser
-
Japanske jordnødder af ler – Mexicanske terrakotta-sten (Spiselig terrakotta til pica eller geofagi)
£10.99Japanske jordnødder af ler – Mexicanske terrakotta-sten (Spiselig terrakotta til pica eller geofagi)
£10.99 -
9-pak prøver af indisk lerpulver og lerstøv (spiseligt lerpulver til pica eller geofagi)
£8.999-pak prøver af indisk lerpulver og lerstøv (spiseligt lerpulver til pica eller geofagi)
£8.992 anmeldelser
-
Lermurmeler, støv og pulver til hjemmelavede godbidder - varianter til resten af verden (spiseligt lerpulver til pica eller geofagi)
£7.99Lermurmeler, støv og pulver til hjemmelavede godbidder - varianter til resten af verden (spiseligt lerpulver til pica eller geofagi)
£7.99 -
Mexicanske Cantarito-lerpotter (Knuste chips) – Sandfarvet ørkenterracotta (Spiselig terracotta til pica eller geofagi)
£6.99Mexicanske Cantarito-lerpotter (Knuste chips) – Sandfarvet ørkenterracotta (Spiselig terracotta til pica eller geofagi)
£6.991 anmeldelser
-
Rustikke hjerter (spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£6.99Rustikke hjerter (spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£6.99 -
Indiske terrakotta-lerpotter og underkopper (diyas) – sprød til blød terrakotta (spiselig terrakotta til pica eller geofagi)
£12.99Indiske terrakotta-lerpotter og underkopper (diyas) – sprød til blød terrakotta (spiselig terrakotta til pica eller geofagi)
£12.99 -
Sandy Tan Sticks - Lergodbidder (Spiselige ler-godbidder mod pica eller geofagi)
£5.99Sandy Tan Sticks - Lergodbidder (Spiselige ler-godbidder mod pica eller geofagi)
£5.991 anmeldelser
-
Mini-lerfat – Friske, rene indiske terrakottatallerkener (spiselig terrakotta til pica eller geofagi)
£2.99Mini-lerfat – Friske, rene indiske terrakottatallerkener (spiselig terrakotta til pica eller geofagi)
£2.99 -
UdsolgtPrøvesæt med alle latinoamerikanske ler-oplevelser – inkl. opbevaringsdåse – spiselige terrakottaer, jordtyper, barros terrones og kaoliner fra hele Latinamerika (prøvesæt med spiseligt ler til pica eller geofagi)
£17.99Prøvesæt med alle latinoamerikanske ler-oplevelser – inkl. opbevaringsdåse – spiselige terrakottaer, jordtyper, barros terrones og kaoliner fra hele Latinamerika (prøvesæt med spiseligt ler til pica eller geofagi)
£17.99