Gråtoner
Mystisk, kraftig og uendeligt sprød – vores gråtonede ler er en favorit blandt dem, der længes efter det cementagtige bid. Disse naturligt tonede ler er kendt for deres dybt jordagtige, nogle gange røgfyldte smagsnoter, og tilbyder en jordnær sprødhed, der er lige så tilfredsstillende, som den er intens.
Forvent et sprødt, rent brud med en fast konsistens, der holder stand gennem hver tygning. Nogle partier giver subtile strejf af aske, sten eller kul, mens andre læner sig op ad den uforglemmelige industrielle syrlighed – tænk fortov efter regn eller den nostalgiske duft af frisk beton.
Hvis du elsker en kraftig, gruset sprødhed med rig mineralitet, er den grå lerfamilie din foretrukne.
Filtre
Sort Bestsellere
-
Roser-ler – sprøde cementfarvede klumper af indisk ler (spiseligt ler til pica eller geofagi)
£1.29Roser-ler – sprøde cementfarvede klumper af indisk ler (spiseligt ler til pica eller geofagi)
£1.291 anmeldelser
-
Smoky Burfi - Lertykker (Spiselige lertykker til pica eller geofagi)
£6.00Smoky Burfi - Lertykker (Spiselige lertykker til pica eller geofagi)
£6.002 anmeldelser
-
Juhu Nakumatt – Store røgfarvede klumper af indisk ler (spiseligt ler til pica eller geofagi)
£0.99Juhu Nakumatt – Store røgfarvede klumper af indisk ler (spiseligt ler til pica eller geofagi)
£0.992 anmeldelser
-
Smokey Pakora - Rød Nakumatt belagt med røgede lerarter (Spiselige lertilskud ved pica eller geofagi)
£6.99Smokey Pakora - Rød Nakumatt belagt med røgede lerarter (Spiselige lertilskud ved pica eller geofagi)
£6.99 -
Caolín Humo – Røget grå kaolingle (spiselig ler til pica eller geofagi)
£2.59Caolín Humo – Røget grå kaolingle (spiselig ler til pica eller geofagi)
£2.59 -
Tørfrugtbrædder - Lervirksomhed (Spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£5.99Tørfrugtbrædder - Lervirksomhed (Spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£5.99 -
Juleler – Varmt ristet sæsonbetonet indisk ler (Spiseligt ler til pica eller geofagi)
£5.99Juleler – Varmt ristet sæsonbetonet indisk ler (Spiseligt ler til pica eller geofagi)
£5.99 -
Silver Road – sprød, smagsløs grå ler (spiseligt ler til pica eller geofagi)
£0.99Silver Road – sprød, smagsløs grå ler (spiseligt ler til pica eller geofagi)
£0.99 -
Lermurmeler, støv og pulver til hjemmelavede godbidder - latinske sorter (spiseligt lerpulver til pica eller geofagi)
£5.99Lermurmeler, støv og pulver til hjemmelavede godbidder - latinske sorter (spiseligt lerpulver til pica eller geofagi)
£5.99 -
Mørkeblå vulkansk ler (spiseligt ler til pica eller geofagi)
£2.59Mørkeblå vulkansk ler (spiseligt ler til pica eller geofagi)
£2.59 -
Hvidrosler – Blege cementfarvede indiske lerklumper (Spiseligt ler til pica eller geofagi)
£3.59Hvidrosler – Blege cementfarvede indiske lerklumper (Spiseligt ler til pica eller geofagi)
£3.59 -
Lermurmumsmel til hjemmelavede godbidder - indiske varianter (Spiselige lermurmumsmel til pica eller geofagi)
£2.99Lermurmumsmel til hjemmelavede godbidder - indiske varianter (Spiselige lermurmumsmel til pica eller geofagi)
£2.991 anmeldelser
-
Grå lersten – Cementy indisk spiselig lerslik (Spiselige lerslik til pica eller geofagi)
£4.99Grå lersten – Cementy indisk spiselig lerslik (Spiselige lerslik til pica eller geofagi)
£4.99 -
UdsalgKrystal Nakumatt – Lyse, mineralrige klumper af indisk ler (spiseligt ler til pica eller geofagi)
£0.79Krystal Nakumatt – Lyse, mineralrige klumper af indisk ler (spiseligt ler til pica eller geofagi)
£0.79 -
UdsolgtLermurmeler, støv og pulver til hjemmelavede godbidder - afrikanske varianter (spiseligt lerpulver til pica eller geofagi)
£2.99Lermurmeler, støv og pulver til hjemmelavede godbidder - afrikanske varianter (spiseligt lerpulver til pica eller geofagi)
£2.991 anmeldelser
-
Kokosler – Sprøde, ristede klumper af indisk ler (Ler, der kan spises, ved pica eller geofagi)
£4.99Kokosler – Sprøde, ristede klumper af indisk ler (Ler, der kan spises, ved pica eller geofagi)
£4.99 -
Blanding af Nakumatt-lerkrummer og lerpulver – Jordagtige indiske lerkrummer (Lerpulver til indtagelse ved pica eller geofagi)
£5.99Blanding af Nakumatt-lerkrummer og lerpulver – Jordagtige indiske lerkrummer (Lerpulver til indtagelse ved pica eller geofagi)
£5.99 -
Grå pucks/plader (spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£6.99Grå pucks/plader (spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£6.99 -
Megan Soft Clay – Smuldrende cementagtige klumper af indisk ler (spiseligt ler til pica eller geofagi)
£3.59Megan Soft Clay – Smuldrende cementagtige klumper af indisk ler (spiseligt ler til pica eller geofagi)
£3.59 -
Lavis Dirt Sticks - Ubagede terrakotta-godbidder (Spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£5.59Lavis Dirt Sticks - Ubagede terrakotta-godbidder (Spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£5.59 -
UdsolgtRegnbuefafda – Lagdelt røgfarvet smørgrå indisk ler (Spiseligt ler til pica eller geofagi)
£4.99Regnbuefafda – Lagdelt røgfarvet smørgrå indisk ler (Spiseligt ler til pica eller geofagi)
£4.99 -
UdsalgClays All Around's Smoky Sticks - Indiske let røgfarvede ler-godbidder (Spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£5.99£4.99Clays All Around's Smoky Sticks - Indiske let røgfarvede ler-godbidder (Spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£4.99£5.99 -
Alistairs Black Smoke Cookies - Godbidder af ler (Spiselige godbidder af ler til pica eller geofagi)
£6.00Alistairs Black Smoke Cookies - Godbidder af ler (Spiselige godbidder af ler til pica eller geofagi)
£6.00 -
UdsalgCrystal Moons - Cementy Indian Clay-godbidder (spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£7.49£6.99Crystal Moons - Cementy Indian Clay-godbidder (spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£6.99£7.49