Sydasien
Sydasien, især Indien, er en skatkammer af jordnære delikatesser, hjemsted for et stort udvalg af spiselige lerarter, skifersten og terrakotta-rige jordtyper. Røde og brune terrakottalertyper, der anvendes i vid udstrækning i Indiens blomstrende keramikindustri, er kendt for deres solbagte aroma, grusede knas og varme, ristede jordagtige smag. Landet producerer også skiferblyanter af naturlig skifersten, som giver et lagdelt, smuldrende bid med en tør, mineralrig eftersmag. En særlig kategori er nakumatts – et bredt udvalg af indiske ristede og soltørrede lerarter, der varierer i tekstur og smag, fra røgede og skarpe til milde og jordagtige. Andre favoritter inkluderer multani mitti (Fuller’s Earth), som værdsættes for sin glatte tekstur og let krydrede, støvede smag. Hver variant afspejler dybden af Indiens geologiske mangfoldighed og kulturelle forbindelse til landet.
Filtre
Sort Bestsellere
-
Tørfrugt Pakora - Tørfrugtler med lerbelægning i rød Khadi - Jordagtige indiske spiselige leregodbidder (Spiselige leregodbidder til pica eller geofagi)
£6.99Tørfrugt Pakora - Tørfrugtler med lerbelægning i rød Khadi - Jordagtige indiske spiselige leregodbidder (Spiselige leregodbidder til pica eller geofagi)
£6.992 anmeldelser
-
Jordnære barer (spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£9.99Jordnære barer (spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£9.99 -
Fuldt ristet Nakumatt-ler – hårde, røgfyldte klumper af indisk ler (ler til indtagelse ved pica eller geofagi)
£3.59Fuldt ristet Nakumatt-ler – hårde, røgfyldte klumper af indisk ler (ler til indtagelse ved pica eller geofagi)
£3.59 -
Cementpakora - Tørfrugt dækket med indisk spiselig cementler (Spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£6.99Cementpakora - Tørfrugt dækket med indisk spiselig cementler (Spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£6.993 anmeldelser
-
Blandede ler-kiks – bedst sælgende jordagtige, spiselige indiske lerdelikatesser (spiselige lerdelikatesser mod pica eller geofagi)
£6.99Blandede ler-kiks – bedst sælgende jordagtige, spiselige indiske lerdelikatesser (spiselige lerdelikatesser mod pica eller geofagi)
£6.992 anmeldelser
-
UdsolgtRøde Nakumatt-kugler (rosafarvet ler) (spiselige lertilskud ved pica eller geofagi)
£6.99Røde Nakumatt-kugler (rosafarvet ler) (spiselige lertilskud ved pica eller geofagi)
£6.99 -
Mini lyserøde Nakumatt-lerkugler – ristede indiske lerdelikatesser med kælder-nuance (spiselige lerdelikatesser mod pica eller geofagi)
£6.99Mini lyserøde Nakumatt-lerkugler – ristede indiske lerdelikatesser med kælder-nuance (spiselige lerdelikatesser mod pica eller geofagi)
£6.99 -
Grå kappe - Røgede cementfarvede spiselige indiske ler-godbidder (Spiselige ler-godbidder mod pica eller geofagi)
£6.99Grå kappe - Røgede cementfarvede spiselige indiske ler-godbidder (Spiselige ler-godbidder mod pica eller geofagi)
£6.99 -
Multani-kiks (spiselige ler-godbidder mod pica eller geofagi)
£5.99Multani-kiks (spiselige ler-godbidder mod pica eller geofagi)
£5.992 anmeldelser
-
Blackhall Clay – Bløde, røgede stykker af indisk ler (spiseligt ler til pica eller geofagi)
£5.99Blackhall Clay – Bløde, røgede stykker af indisk ler (spiseligt ler til pica eller geofagi)
£5.991 anmeldelser
-
UdsolgtRøde Nakumatt-kiks – jernholdige indiske godbidder af spiselig ler (spiselige ler-godbidder mod pica eller geofagi)
£5.09Røde Nakumatt-kiks – jernholdige indiske godbidder af spiselig ler (spiselige ler-godbidder mod pica eller geofagi)
£5.092 anmeldelser
-
UdsalgShree Pots – Super sprøde, petrichor-rige indiske terrakottakrukker (spiselig terrakotta til pica eller geofagi)
£5.99Shree Pots – Super sprøde, petrichor-rige indiske terrakottakrukker (spiselig terrakotta til pica eller geofagi)
£5.99 -
Tiny Tots – Jordfarvede indiske mini-terrakottakrukker (spiselig terrakotta til pica eller geofagi)
£5.99Tiny Tots – Jordfarvede indiske mini-terrakottakrukker (spiselig terrakotta til pica eller geofagi)
£5.99 -
Jordbærler – sprøde cementagtige klumper af indisk ler (spiseligt ler til pica eller geofagi)
£3.59Jordbærler – sprøde cementagtige klumper af indisk ler (spiseligt ler til pica eller geofagi)
£3.592 anmeldelser
-
Rød Pakora - Rød Nakumatt belagt med Rød Khadi - Jordfarvede indiske lerbidder (Spiselige lerbidder til Pica eller Geofagi)
£6.99Rød Pakora - Rød Nakumatt belagt med Rød Khadi - Jordfarvede indiske lerbidder (Spiselige lerbidder til Pica eller Geofagi)
£6.99 -
Rød kappe (spiselig lermad til pica eller geofagi)
£6.59Rød kappe (spiselig lermad til pica eller geofagi)
£6.59 -
Mud Cakes - Bestsellende sprøde, smuldrende, røgede indiske lertykker (spiselige lertykker til pica eller geofagi)
£6.99Mud Cakes - Bestsellende sprøde, smuldrende, røgede indiske lertykker (spiselige lertykker til pica eller geofagi)
£6.991 anmeldelser
-
Everest-ler – Fugtige, jordagtige klumper af indisk ler (Ler, der kan spises, ved pica eller geofagi)
£1.29Everest-ler – Fugtige, jordagtige klumper af indisk ler (Ler, der kan spises, ved pica eller geofagi)
£1.29 -
"All-Greys" - Spiselige indiske cement- og lergodbidder og pops - Eksklusivt hos ECUK (Spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£8.99"All-Greys" - Spiselige indiske cement- og lergodbidder og pops - Eksklusivt hos ECUK (Spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£8.99 -
Jordbærgodbidder - Indisk cementgodbid (Spiselig ler-godbid til pica eller geofagi)
£6.99Jordbærgodbidder - Indisk cementgodbid (Spiselig ler-godbid til pica eller geofagi)
£6.99 -
Dusty Pops – Kridt-agtige indiske spiselige ler-pops (Spiselige lertrinskaber til pica eller geofagi)
£8.19Dusty Pops – Kridt-agtige indiske spiselige ler-pops (Spiselige lertrinskaber til pica eller geofagi)
£8.19 -
Chikki - Røgede indiske spiselige lerdelikatesser (Spiselige lerdelikatesser til pica eller geofagi)
£6.99Chikki - Røgede indiske spiselige lerdelikatesser (Spiselige lerdelikatesser til pica eller geofagi)
£6.99 -
Assortiment af indiske lerkrukker i terrakotta (hele) – blandede kar (spiselig terrakotta til pica eller geofagi)
£7.99Assortiment af indiske lerkrukker i terrakotta (hele) – blandede kar (spiselig terrakotta til pica eller geofagi)
£7.99 -
"All-Blacks" - Spiselige røgfarvede indiske ler-godbidder og pops - Eksklusivt hos ECUK (Spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£5.99"All-Blacks" - Spiselige røgfarvede indiske ler-godbidder og pops - Eksklusivt hos ECUK (Spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£5.991 anmeldelser