Tekstur - Kold og pulveragtig
Tør mundfølelse med en kølende, mineralisk karakter
Denne tekstur føles kølig mod berøring og tunge, ofte på grund af et højt mineralindhold eller fin presning. Smuldrer til fint støv eller blødt pulver, hvilket giver en kold, let metallisk eftersmag. Ren og klinisk i fornemmelsen.
God til dem, der foretrækker en elegant, blød crumble med en forfriskende fornemmelse.
Filtre
Sort Bestsellere
-
Røde lersten – jordagtige metalliske indiske spiselige lersliks (spiselige lersliks mod pica eller geofagi)
£4.99Røde lersten – jordagtige metalliske indiske spiselige lersliks (spiselige lersliks mod pica eller geofagi)
£4.99 -
Sorte lersten – røgfarvede indiske spiselige lersliks (spiselige lersliks mod pica eller geofagi)
£4.99Sorte lersten – røgfarvede indiske spiselige lersliks (spiselige lersliks mod pica eller geofagi)
£4.99 -
9-pak prøver af indisk lerpulver og lerstøv (spiseligt lerpulver til pica eller geofagi)
£8.999-pak prøver af indisk lerpulver og lerstøv (spiseligt lerpulver til pica eller geofagi)
£8.992 anmeldelser
-
Hari's Red Smoke Cookies - Lervirksomheder (Spiselige lervirksomheder til pica eller geofagi)
£5.99Hari's Red Smoke Cookies - Lervirksomheder (Spiselige lervirksomheder til pica eller geofagi)
£5.99 -
UdsolgtPretoria lilla ler – blødt kridtler (spiseligt ler til pica eller geofagi)
£0.99Pretoria lilla ler – blødt kridtler (spiseligt ler til pica eller geofagi)
£0.99 -
Udsolgt“Kyivskiy” Kridt – Fast, ensartet ukrainsk kridt (spiseligt kridt til pica eller geofagi)
£2.59“Kyivskiy” Kridt – Fast, ensartet ukrainsk kridt (spiseligt kridt til pica eller geofagi)
£2.59 -
Udsolgt“Monastyrskiy” kridt – sprøde, rene ukrainske kridtstykker (spiseligt kridt til pica eller geofagi)
£2.59“Monastyrskiy” kridt – sprøde, rene ukrainske kridtstykker (spiseligt kridt til pica eller geofagi)
£2.59 -
Klassisk Turkestan – Friske, naturlige, spiselige og sprøde klumper af kasakhisk ler/jord (Spiseligt ler til pica eller geofagi)
£2.59Klassisk Turkestan – Friske, naturlige, spiselige og sprøde klumper af kasakhisk ler/jord (Spiseligt ler til pica eller geofagi)
£2.59 -
Pink Pakora - Pink Nakumatt belagt med rosenler - Eksklusive indiske lertilskud (spiselige lertilskud til pica eller geofagi)
£6.99Pink Pakora - Pink Nakumatt belagt med rosenler - Eksklusive indiske lertilskud (spiselige lertilskud til pica eller geofagi)
£6.99 -
Lermurmeler, støv og pulver til hjemmelavede godbidder - varianter til resten af verden (spiseligt lerpulver til pica eller geofagi)
£7.99Lermurmeler, støv og pulver til hjemmelavede godbidder - varianter til resten af verden (spiseligt lerpulver til pica eller geofagi)
£7.99 -
Udsolgt“Klassisk” kridt – Kompakte, kraftige stykker ukrainsk kridt (spiseligt kridt til pica eller geofagi)
£2.59“Klassisk” kridt – Kompakte, kraftige stykker ukrainsk kridt (spiseligt kridt til pica eller geofagi)
£2.59 -
Sorte skiferblyanter - Mineralrig indisk skifersten (Spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£5.99Sorte skiferblyanter - Mineralrig indisk skifersten (Spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£5.99 -
Hvide skiferkugler med krummer (spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£6.99Hvide skiferkugler med krummer (spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£6.991 anmeldelser
-
Røde skiferkugler med krummer - Spiselige indiske skifersten-godbidder (Spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£6.99Røde skiferkugler med krummer - Spiselige indiske skifersten-godbidder (Spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£6.99 -
Mandeldråber - Cementy, nøddeagtige spiselige indiske ler-godbidder (Spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£5.99Mandeldråber - Cementy, nøddeagtige spiselige indiske ler-godbidder (Spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£5.99 -
Elefantler – glatte, cementagtige klumper af indisk ler (spiseligt ler til pica eller geofagi)
£5.99Elefantler – glatte, cementagtige klumper af indisk ler (spiseligt ler til pica eller geofagi)
£5.99 -
Udsolgt“Sumskiy” Kridt – Kraftige, fløjlsbløde ukrainske kridtstykker (spiseligt kridt til pica eller geofagi)
£2.59“Sumskiy” Kridt – Kraftige, fløjlsbløde ukrainske kridtstykker (spiseligt kridt til pica eller geofagi)
£2.59 -
UdsolgtChoco Chip-lerkiks – cremede indiske lersliks (spiselige lersliks mod pica eller geofagi)
£3.59Choco Chip-lerkiks – cremede indiske lersliks (spiselige lersliks mod pica eller geofagi)
£3.59 -
Caolín Cremino – Cremet, bleg stenfarvet kaolingle (spiselig ler til pica eller geofagi)
£2.59Caolín Cremino – Cremet, bleg stenfarvet kaolingle (spiselig ler til pica eller geofagi)
£2.59 -
Smoky Burfi - Lertykker (Spiselige lertykker til pica eller geofagi)
£6.00Smoky Burfi - Lertykker (Spiselige lertykker til pica eller geofagi)
£6.002 anmeldelser
-
Caolín Humo – Røget grå kaolingle (spiselig ler til pica eller geofagi)
£2.59Caolín Humo – Røget grå kaolingle (spiselig ler til pica eller geofagi)
£2.59 -
Røde skiferblyanter - Spiselig skifersten (Spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£5.99Røde skiferblyanter - Spiselig skifersten (Spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£5.99 -
UdsalgEngelsk Chiltern Vale-kridt i stort forbrug – tørt, mellemmyk engelsk kridt (stort forbrug) (spiseligt kridt til pica eller geofagi)
£21.85£10.99Engelsk Chiltern Vale-kridt i stort forbrug – tørt, mellemmyk engelsk kridt (stort forbrug) (spiseligt kridt til pica eller geofagi)
£10.99£21.85 -
Lermurmeler, støv og pulver til hjemmelavede godbidder - latinske sorter (spiseligt lerpulver til pica eller geofagi)
£5.99Lermurmeler, støv og pulver til hjemmelavede godbidder - latinske sorter (spiseligt lerpulver til pica eller geofagi)
£5.99