Tekstur - Kold og pulveragtig
Tør mundfølelse med en kølende, mineralisk karakter
Denne tekstur føles kølig mod berøring og tunge, ofte på grund af et højt mineralindhold eller fin presning. Smuldrer til fint støv eller blødt pulver, hvilket giver en kold, let metallisk eftersmag. Ren og klinisk i fornemmelsen.
God til dem, der foretrækker en elegant, blød crumble med en forfriskende fornemmelse.
Filtre
Sort Bestsellere
-
Lermurmumsmel til hjemmelavede godbidder - indiske varianter (Spiselige lermurmumsmel til pica eller geofagi)
£2.99Lermurmumsmel til hjemmelavede godbidder - indiske varianter (Spiselige lermurmumsmel til pica eller geofagi)
£2.991 anmeldelser
-
Grå lersten – Cementy indisk spiselig lerslik (Spiselige lerslik til pica eller geofagi)
£4.99Grå lersten – Cementy indisk spiselig lerslik (Spiselige lerslik til pica eller geofagi)
£4.99 -
UdsolgtLermurmeler, støv og pulver til hjemmelavede godbidder - afrikanske varianter (spiseligt lerpulver til pica eller geofagi)
£2.99Lermurmeler, støv og pulver til hjemmelavede godbidder - afrikanske varianter (spiseligt lerpulver til pica eller geofagi)
£2.991 anmeldelser
-
Hvide skiferpinde (spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£6.99Hvide skiferpinde (spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£6.991 anmeldelser
-
Kaolin-creme med kokos – snehvid kaolinsmøremasse med kokos (spiselig ler til pica eller geofagi)
£2.59Kaolin-creme med kokos – snehvid kaolinsmøremasse med kokos (spiselig ler til pica eller geofagi)
£2.59 -
Blanding af Nakumatt-lerkrummer og lerpulver – Jordagtige indiske lerkrummer (Lerpulver til indtagelse ved pica eller geofagi)
£5.99Blanding af Nakumatt-lerkrummer og lerpulver – Jordagtige indiske lerkrummer (Lerpulver til indtagelse ved pica eller geofagi)
£5.99 -
Sorte skiferkugler med krummer - Spiselige skiferstensgodbidder (Spiselige lerkugler mod pica eller geofagi)
£6.99Sorte skiferkugler med krummer - Spiselige skiferstensgodbidder (Spiselige lerkugler mod pica eller geofagi)
£6.99 -
UdsalgCrystal Moons - Cementy Indian Clay-godbidder (spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£7.49£6.99Crystal Moons - Cementy Indian Clay-godbidder (spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£6.99£7.49 -
Blandede Nakumatt-mønter - Spiselige ler-godbidder (Spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£5.99Blandede Nakumatt-mønter - Spiselige ler-godbidder (Spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£5.99 -
Kinesisk hvidler (spiselig ler til pica eller geofagi) Kinesisk hvidler (spiselig ler til pica eller geofagi)
£3.99Kinesisk hvidler (spiselig ler til pica eller geofagi)
£3.99 -
Terra Pakora (Spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£6.99Terra Pakora (Spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£6.991 anmeldelser
-
UdsolgtRøde skiferpinde (spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£6.99Røde skiferpinde (spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£6.99 -
Mix Hex – RN/DF - Smoky Metallic spiselig indisk ler-godbid (Spiselig ler-godbid til pica eller geofagi)
£5.99Mix Hex – RN/DF - Smoky Metallic spiselig indisk ler-godbid (Spiselig ler-godbid til pica eller geofagi)
£5.99 -
Abonnement på overraskende spiselig ler (over 500 g tematisk ler hver måned, noget nyt hver gang!) (Spiselige lertilskud til pica eller geofagi)
£29.99Abonnement på overraskende spiselig ler (over 500 g tematisk ler hver måned, noget nyt hver gang!) (Spiselige lertilskud til pica eller geofagi)
£29.99 -
UdsolgtTerrón Caramelo – Dusty Caramel-ler (spiseligt ler til pica eller geofagi)
£2.59Terrón Caramelo – Dusty Caramel-ler (spiseligt ler til pica eller geofagi)
£2.59 -
Terron beige ler – Bløde mexicanske lerklumper (spiseligt ler til pica eller geofagi) - Begrænset lager
£6.99Terron beige ler – Bløde mexicanske lerklumper (spiseligt ler til pica eller geofagi) - Begrænset lager
£6.99 -
UdsolgtBlandede skiferpinde (spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£6.99Blandede skiferpinde (spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£6.99 -
UdsolgtIndisk gul kridt – sprøde, rene stykker indisk kridt (spiseligt kridt til pica eller geofagi)
£6.00Indisk gul kridt – sprøde, rene stykker indisk kridt (spiseligt kridt til pica eller geofagi)
£6.00 -
Mexicansk smaragdlerde (Esmeralda Arcilla) – Grønlig ler i cementstil (Spiseligt ler til pica eller geofagi) - Begrænset lager
£8.00Mexicansk smaragdlerde (Esmeralda Arcilla) – Grønlig ler i cementstil (Spiseligt ler til pica eller geofagi) - Begrænset lager
£8.00 -
Regio-stil ler-croutoner (Terrones Crotones Regios) – Tepetate- og adobe-lerklumper (spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi) - Begrænset lager
£7.99Regio-stil ler-croutoner (Terrones Crotones Regios) – Tepetate- og adobe-lerklumper (spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi) - Begrænset lager
£7.99 -
UdsolgtTykke hvide skiferstave - Spiselig skifersten (Spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£4.50Tykke hvide skiferstave - Spiselig skifersten (Spiselige ler-godbidder til pica eller geofagi)
£4.502 anmeldelser
-
Terrón Chalma – Uforarbejdet, mineralrig Chalma-jord (Jord, der kan spises, til pica eller geofagi)
£7.99Terrón Chalma – Uforarbejdet, mineralrig Chalma-jord (Jord, der kan spises, til pica eller geofagi)
£7.99 -
"Lilla Krystalmåne" ruller - Spiselige ruller af ler med krummer - Eksklusivt hos ECUK (Spiseligt ler til pica eller geofagi)
£6.99"Lilla Krystalmåne" ruller - Spiselige ruller af ler med krummer - Eksklusivt hos ECUK (Spiseligt ler til pica eller geofagi)
£6.99 -
UdsolgtAll African Clay Experience-prøvesæt – Blandet kollektion af spiselige afrikanske lerarter, inklusiv opbevaringsæske (Æske med spiselige lertilskud ved pica eller geofagi)
£12.99All African Clay Experience-prøvesæt – Blandet kollektion af spiselige afrikanske lerarter, inklusiv opbevaringsæske (Æske med spiselige lertilskud ved pica eller geofagi)
£12.991 anmeldelser